Една година от смъртта му!  Русия: Хиляди помнят Навални въпреки страха и арестите 

17 февруари 2025 05:49   2352 прочита
evronews
evronews


evronews

 
 

Алексей Навални, най-харизматичният и ефективен противник на режима на Владимир Путин в Русия, почина преди година в арктическа наказателна колония на 16 февруари 2024 г., точно преди една година. Определян като „екстремист“ от руското правосъдие, дори и днес всяко публично споменаване на него и неговата организация, антикорупционния фонд ФБК, може да доведе до сериозни санкции. Заплахата не обезсърчи хилядите хора, които искаха да го почетат на гроба му в Москва или в различни други градове, в някои случаи чрез поставяне на малки спонтанни паметници. В повечето случаи полицията охраняваше паметници и други места, където гражданите можеха да донесат почит или цвете, като ги държеше на разстояние и често ги идентифицираше. Неправителствената организация OVD-Info, цитирана от опозиционния канал Telegram Astra, съобщава за най-малко 26 ареста : около десет в Новосибирск (Сибир), трима в Москва, още толкова в Уфа (Башкирия), двама във Воронеж, по един в Белгород, Екатеринбург, Нижни Новгород, Перм, Санкт Петербург и Уляновск (всички градове в европейската част на Русия), Ухта (в субарктическия северозапад), Челябинск (източно от Урал). "В повечето градове униформени и цивилни служители заснемаха полагащите цветя пред камерата и копираха данните им и унищожаваха паметници, като хвърляха цветя в урна. В някои региони достъпът до паметниците беше блокиран", съобщава OVD-Info. 

На Борисовското гробище в Москва в мразовитата и снежна сутрин много привърженици на дисидента пристигнаха с хирургически маски, за да не бъдат разпознати. Сигурността тук беше дискретна, с цивилни полицаи, разположени около гробището. Представители на американското, френското, испанското, норвежкото и посолствата на Европейския съюз също посетиха гробницата. Около обяд имаше малка планина от цветя. „ Всеки се страхува до известна степен“, призна 63-годишна жена пред кореспондента на Агенция Франс Прес, изумена от избирателната активност. 

„Алексей вдъхновява хората по целия свят. Те разбират, че страната ни не е само война, корупция и репресии“, каза вдовицата на Навална Юлия във видеообръщение, публикувано днес. Той също така обвини Владимир Путин, че иска да „изтрие името на Алексей от паметта ни, да скрие истината за убийството му и да ни принуди да подадем оставка. Но няма да успее. Болката, която изпитваме, ни прави по-силни и тази година показа, че сме по-силни, отколкото си мислехме“, увери тя и ни прикани да последваме примера на „смелостта“, „чувството за хумор“ и способността „да обичаме страната си истински“ на покойния й съпруг. Руски съд издаде заповед за арест срещу жената, която е в изгнание в Германия, през юли миналата година. 


И двамата родители, баща Анатолий Иванович и майка Людмила Навальная, все още са в Москва. Говорейки накратко пред репортери, последната каза, че иска отговорните за "убийството" на сина й да бъдат "наказани", защото " целият свят знае кой е поръчал убийството ". Но ние искаме да се знаят извършителите, тези, които са допуснали това да се случи, тези, които са го извършили“. 

 
Властите никога не са предоставили убедително обяснение за смъртта на Алексей Навални на 47-годишна възраст, ограничавайки се до съобщаването, че той е починал, докато се разхожда в двора на затвора. Той беше арестуван през януари 2021 г. при завръщането си в Русия, след като се възстановяваше в Германия след отравяне, за което обвини Кремъл, който от своя страна отхвърли обвинението. През декември 2023 г. той беше преместен в изолирана наказателна колония отвъд Арктическия кръг, за да излежи 19-годишна присъда за „екстремизъм“. Репресирана в Русия, руската опозиция се опитва да се активира отново в чужбина, засега без особен успех. През ноември Юлия Навальная и двама други видни опозиционери организираха шествие в Берлин 

 
Германският канцлер Олаф Шолц беше един от първите западни лидери, които почетоха паметта на Навални, възхвалявайки човек, който загина, „защото се бори за демокрация и свобода в Русия“. 

„Навални даде живота си за свободна и демократична Русия“, повтори ръководителят на европейската дипломация Кая Калас в Брюксел в изявление, призоваващо Москва „незабавно и безусловно да освободи“ неговите адвокати „и всички политически затворници“. 

„Една година след смъртта на Алексей Навални, ние не забравяме неговата смелост и неговата саможертва в полза на свободата и демокрацията. Моята близост със семейството му и с всички защитници на човешките права, които се борят всеки ден по света за повече справедливост и върховенство на закона“, пише вицепремиерът Антонио Таяни в X. 

 
Руските власти методично разбиват движението на Алексей Навални. Четирима журналисти в момента са съдени в Русия за „участие в екстремистка група“, обвинени в създаване на изображения за екипа на Алексей Навални. През януари трима от адвокатите на Навални бяха осъдени на между три и половина и пет години затвор за разпространение на негови съобщения, докато той беше в ареста. Смъртта на Алексей Навални на 47-годишна възраст все още не е напълно изяснена. Руските власти твърдят, че това се е случило, докато той се е разхождал в двора на затвора, докато поддръжниците му обвиняват властите в убийството му. 

Хора с цветя се редят на опашка, за да отдадат почит на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални на гроба му на гробището в Борисово, отбелязвайки първата годишнина от смъртта му, докато беше затворен в отдалечена арктическа наказателна колония, в Москва на 16 февруари 2025 г. 

Превод чужди медии
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар